V čem se tedy typová řešení PENATUS budou odlišovat od ostatních?

Dlouhodobě se snažíme aby PENATUS byl vnímán jinak, než ostatní v daném oboru. O to se budeme snažit i v případě typových řešení.

 • I když jde o typové domy, anebo právě proto, chceme, abychom je tvořili spolu s klienty. Nabízíme značnou míru možností výběru z nabízených variant. Klient má řadu možností a alternativ, ze kterých může vybírat a z nich svůj dům skládat.
 • Spolu s tím, jak klient svůj dům tvoří, má okamžitě představu o ceně a to nejen celkové ale i ceně základních částí. Pravidla jsou nastavena tak aby nebylo možné poskládat varianty, které by nefungovaly správně.
 • Vysoký standard dodávky – není např. obvyklé aby „cenově dostupné“ domy měly v základní nabídce řízené větrání s rekuperací, možnost využití solárních panelů a jiné vymoženosti.
 • První typový dům, který nabízíme, je navržen jako dispozičně otevřený – uvnitř dispozice nejsou žádné nosné stěny a dispozici je tak možné libovolně upravit.
 • Naší snahou je pomoci klientům při jejich rozhodování. Jde o často životní investici a v dnešní době, kdy jsme stále nemravněji nuceni, aby jediným parametrem při našem rozhodování byla co nejnižší pořizovací cena, často chybí i jiný úhel pohledu. Dům je totiž taky třeba provozovat (vytápět) a jeho provoz bude stále dražší. Nezáleží tedy jenom, za kolik dům pořídím, ale kolik mě bude stát jeho provoz. Pomůžeme vám prokázat, že nabízíme variantu, kdy nakonec nezaplatíte víc, než v případě jiného, „horšího“, ale na počátku levnějšího, domu, ale od určitého okamžiku navíc začnete významně šetřit. To dává smysl. Je dobré si uvědomit, že pokud investujete do svého domu, investujete do svého majetku a do bohatství této země. Pokud „investujete“ do nákladů na vytápění, mají bezesporu radost energetické společnosti, to ale není ani váš majetek a ve většině případů už ani bohatství naší země.

Typová řešení PENATUS?

= kvalita a vysoký standard stavby i služby + rychlost + příznivá cena.

A v případě typových řešení nebudete nabízet pasivní variantu?

V základní nabídce ne, protože to ani není možné. Pasivní dům není dost dobře možné navrhnout jako typové řešení, protože je vázán vždy na konkrétní místní podmínky. Pokud budete mít zájem postavit dům jako pasivní a budou k tomu i příznivé podmínky (vhodná poloha parcely, dostatek slunce atd.) je to možné.

PENATUS a typová řešení?

Ano. Dosud jsme byli známí specializací na individuální stavby šité na míru. Získané zkušenosti a znalosti jsme se rozhodli využít pro rozšíření nabídky našich služeb. Od počátku naší existence jsme se setkávali se zájemci, kteří by od nás chtěli dům, ale individuální řešení bylo za hranicemi jejich finančních možností, někdy byl rozhodujícím faktorem i čas – individuální projekt, především jeho přípravná fáze, je přirozeně podstatně delší.

Čím jsou vaše typové domy zajímavé?

Právě dosavadní zkušenost v oblasti individuálních projektů chceme co nejvíce převést i do typových řešení a propojit tak výhody obou konceptů. Z individuálních řešení chceme co nejvíce zachovat vysokou užitnou a technickou kvalitu, nejen vlastní stavby, ale naší služby obecně, a z typových řešení rychlost celého procesu a příznivou cenu. Chceme, aby naše typové domy za „standardní ceny“ nabízely víc, než je „standardní“.

Co máme rozumět tím „více než standardní?

Pasivní domy nás naučily, že umíme stavět domy, které pro svůj provoz spotřebují zlomek energie, než staré domy a mnohem méně, než současné běžné domy a stavby. To je v současné nejisté době, kdy nás kromě stále rostoucí ceny energie čekají i další výzvy, hodně důležité. A trápí nás, že jsou dosti složité a že je jejich cena příliš vysoká. A tak jsme se rozhodli s tím něco udělat. Pasivní domy nás taky naučili, že je rozumné využít pravidel pasivního stavění i pro domy, které nebudou vyloženě pasivní, a za rozumnou cenu nabídnou vysokou užitnou hodnotu – to je hlavní cíl našeho produktu. Naše typové domy těží rovněž z jednoduchosti, ta je už sama o sobě kvalitou a umožní přesunout peníze tam, kde budou opravdu sloužit, přinesou vyšší užitnou kvalitu a budou výrazně spořit při provozu domu. Jednoduchost a průhlednost uvítá i ten, kdo bude mít chuť dokončit si dům svépomocí.

To znamená, že bude možné zadat si u vás pouze částečnou dodávku stavby?

Samozřejmě. Pokud to bude pro klienta výhodnější a pokud to zvládne, je to možné. Nabízíme to i v rámci individuálních projektů a máme s tím zkušenosti. Už při vlastním návrhu domu má klient přehled o variantách rozsahu dodávky, které se samozřejmě liší cenově.

A když mi ani jedna z nabízených variant nebude plně vyhovovat?

Na to nelze jednoznačně odpovědět. I v případě typového domu lze provádět změny a úpravy, za ty už se ale většinou platí. Pokud je požadavků na změn více, a jde o změny zásadní, může se ukázat jako výhodnější navrhnout dům na míru, tedy individuální projekt. S tím máme rovněž bohaté zkušenosti.

To zní zajímavě? Jak to hodláte prokázat?

To zase není až tak složité. Pomůže v tom energeticko/ekonomická kalkulačka, kterou najdete v další části. Kalkulačka slouží pro srovnání dvou variant, např. dvou variant z naší nabídky anebo domu od jiné firmy s naším produktem. Kalkulačka pak ukáže, jak se budou lišit případné hypotéční splátky, provozní náklady za rok a rovněž stanoví předěl, od kterého už u lepší varianty budete náklady šetřit.

Nebude to pro klienty příliš náročné – sami si vytvořit a navrhnout dům, většina z nich jsou laici?

Nebojíme se toho. Zájemci o naše služby jsou lidé velice tvořiví a kreativní. A pozor, nejde o počítačovou, virtuální hru. Vytváříte vlastní dům, který pak reálně uvidíte od počátku až do konce stavby, a který pak bude velice reálně vytvářet váš nový domov. Zanedlouho budete mít možnost navštívit reálné, rozestavěné, či už dokončené, stavby. A samozřejmě jsme po celou dobu „u toho“, za výsledek přeci ručíme. Můžete se kdykoli, na cokoli, zeptat a můžete nám nakonec celý proces tvorby předat a dům vytvoříme společně.

Vidíte. A co certifikáty?

Stavbu jako takovou, a způsob, jakým ji provádíme, certifikovat ze své podstaty nelze. Byl by to nesmysl. Platná legislativa v našem případě certifikaci nevyžaduje, ani nemůže. Používáme certifikované výrobky, technologie a produkty. Snažíme se, aby certifikátem bylo právě naše jméno.

V poslední době se hodně mluví o Dokumentu národní kvality (DNK)?

Dokument národní kvality si vytvořila asociace soukromých firem pro svoji vlastní potřebu. Nemá žádnou obecnou platnost nebo závaznost, rozhodně ne „národní“. Každý si může DNK vyžádat, prostudovat a udělat si vlastní názor, co opravdu zaručuje. Tvrzení, že kdo nemá DNK, nemůže produkovat kvalitu, považujeme za ubohé. Jestli má něco cenu a smysl, je to naše práce, naše renomé a spokojení klienti. Žádný další papír ve smyslu DNK k tomu podle našeho přesvědčení nic nepřidá a nechceme, a nebudeme, se za něco takového schovávat.

Chci dům, ale jsem laik a nebudu umět se o dům starat.

No, možná vás to začne bavit. Český národ je velice zručný. Samozřejmě, že dům, podobně jako auto, potřebuje pravidelnou údržbu a kontrolu. Pokud si na to netroufáte, nabízíme vám náš servis, který má několik úrovní. Je to placená služby, ale my pak přebíráme záruku za to, že je o dům řádně pečováno. To má význam jak v záruční době, tak i potom. Ke každému domu dostáváte návod k použití a taky servisní knížku, do které je zaznamenávána jednak vlastní údržba ale taky všechny významné zásahy a úpravy v průběhu životnosti domu.

Hodně se teď mluví v souvislosti s dřevostavbami o difúzně otevřených konstrukcích.

To je na delší odpověď. Podrobněji je toto téma popsáno na našich hlavních stránkách www.penatus.cz. My používáme difúzně otevřené konstrukce již od roku 2003, jako jedni z prvních na trhu a považujeme je za přirozené a bezpečné. V ojedinělých případech používáme i difúzně uzavřené konstrukce ale to vždy pouze na části stavby a v případě, že můžeme zaručit a garantovat její fungování.

A z čeho si budeme moci vybírat?

Začínáme s prvním typovým řešením domu – přízemní bungalov. Následovat budou další domy. Už v prvním případě je ale možné vybírat:

 • Ze čtyř půdorysných variant
 • Z různých způsobů založení (základů) stavby
 • Z různých tvarů střechy
 • Z různých variant oken
 • Z různých typů fasády (omítka, dřevěný obklad) a jejich kombinace
 • Z několika možností vytápění, větrání a ohřevu teplé vody
 • Z několika typů tepelných izolací, které se liší svými vlastnostmi a rovněž vhodností pro daný účel
 • Z několika možností rozsahu naší dodávky – chceme vyjít vstříc těm, kteří si chtějí dům dokončit sami
 • Nabízíme možnost pozdějšího rozšíření domu ve smyslu již nabízených variant. Vyberete-li si menší variantu, je možné jí později rozšířit až do maximální varianty, kterou daný typ nabízí.

Jednotlivé varianty se ale cenově budou lišit?

Samozřejmě. Při tvorbě domu se tak můžete rozhodovat také podle toho, co potřebujete, a na co máte. Někdo potřebuje především větší dům, ale má omezené finanční prostředky. Jinému stačí menší obytná plocha, ale chce investovat do co nejnižších provozních nákladů a do komfortu vnitřního prostředí. Vlastní priority ale zná každý klient nejlépe sám. Proto možnost volby. Volbou varianty okamžitě vidíte, jak se tato varianta odrazí na celkové ceně.

A když budu potřebovat poradit?

Vzhledem k tomu, že i v tomto případě prosazujeme dosud neobvyklý pohled na věc, samozřejmě vám poradíme a poskytneme informace a data, aby jste opravdu vaše peníze investovali co nejlépe, a měli z toho dlouhodobě dobrý pocit. Můžete se na nás v průběhu procesu navrhování poradit. Reálnější situace ale je, že si sami vytvoříte např. dvě nebo tři smysluplné varianty z možné nabídky a ty budeme konzultovat. Jednotlivé varianty, jejich výhody a omezení jsou dále popsány v technické části. Před konečným rozhodnutím pak vaše návrhy společně projdeme a společně najdeme a potvrdíme pro vás to nejvhodnější řešení.

Proč nabízíte zatím pouze jeden typový dům?

Protože ty další už chceme v daleko větší míře vytvářet a vymýšlet spolu s našimi klienty. Základní koncepty už máme připraveny. Nejsme tady pro sebe ale pro vás. Pamatujte – i v typovém řešení chceme co nejvíce zachovat výhody individuálního řešení, tedy přizpůsobit dům a jeho možnosti co nejvíce vašim potřebám.

PENATUS navrhuje a staví dřevostavby. Takže i váš nový produkt?

Ano, i naše typové domy jsou navrženy jako moderní dřevostavba. Nevidíme důvod přecházet na jinou technologii, pokud se ta stávají více než plně osvědčila a lze s její pomocí řešit všechny potřebné situace. Dřevostavba je v zahraničí velice oblíbená varianta pro bydlení, a její obliba roste i u nás. Více se o dřevostavbách a jejich vlastnostech dozvíte rovněž např. na našich hlavních stránkách www.penatus.cz

Chytím vás za slovo. Jaké záruky poskytujete?

Rolls Royce by taková otázka urazila :) Byly doby, kdy stačilo odpovědět, že zárukou je naše jméno. To v dnešní době, bohužel, nestačí, žijeme v době papírů a certifikátů, na které přenášíme vlastní odpovědnost. Ručíme za to, co děláme a co dodáváme. Jsme schopni do značné míry ručit i za to, co si podle našeho návodu provede sám klient. Záruční doby a podmínky jsou uvedeny v technické části.

Dřevostavby se staví rovněž z prefabrikovaných panelů vyrobených v továrně?

Ano, to je pravda. Individuální projekt znamená, že jsme v pozici krejčího, který vám šije oblek na míru. Kvalitní oblek na míru má vždy rozměr navíc, nad kvalitní konfekci – perfektně padne právě vám.

To nejluxusnější zboží je téměř vždy charakterizováno vysokým podílem ruční práce a kvalitního řemesla.

Naše typové domy budou i nadále realizovány přímo na stavbě, řemeslným způsobem. Vzhledem k typizaci bude narůstat podíl prvků připravených mimo stavbu ale o „typické prefabrikaci“ neuvažujeme. Náš postup stavby lze tak den po dni, a krok za krokem, kontrolovat a sledovat. Ostatně, jakmile je dům dokončen, nastává období řady desetiletí fungování a používání domu, včetně potřebné údržby, přestaveb a adaptací. A ty budou v případě stavby vždy o řemeslné práci na místě samém.

Ing. Martin Růžička ČKAIT 0005293
Jednatel společnosti
Telefon/fax: +420 317 704 293
Mobil:
Osobní email: martin.ruzicka@penatus.cz

Stavíme první PENATUS Optimal!

A je to tady. První typový dům PENATUS Optimal varianty D, se sedlovou střechou započneme stavět v polovině srpna. Vzhledem k tomu, že dům bude mít šikovného majitele, rozsah dodávky není na klíč, ale pouze částečná dodávka hrubé stavby domu. Zbytek stavby si již majitel bude koordinovat svépomocí. Součástí všech našich domů je kompletní montážní dokumentace a zde tomu není jinak. Dům tedy bez problémů dokončíte sami. V případě potřeby klientům poskytujeme zdarma konzultace po telefonu, po domluvě návštěvy přímo na stavbě.

8. července 2012

RD Doubek u Říčan

A je to tady. První typový dům PENATUS Optimal varianty D, se sedlovou střechou započneme stavět v polovině srpna. Vzhledem k tomu, že dům bude mít šikovného majitele, rozsah dodávky není na klíč, ale pouze částečná dodávka hrubé stavby domu. Zbytek stavby si již majitel bude koordinovat svépomocí. Součástí všech našich domů je kompletní montážní dokumentace a zde tomu není jinak. Dům tedy bez problémů dokončíte sami. V případě potřeby klientům poskytujeme zdarma konzultace po telefonu, po domluvě návštěvy přímo na stavbě.

17. července 2012
NAHORU
}